Badania psychologiczne na wózki widłowe, suwnice i wysokość powyżej 3m.

Często przychodzą Państwo i pytają o częstotliwość badań na wózki widłowe, suwnice i wysokość powyżej 3m. Otóż nie ma jednej wytycznej według której są Państwo badani psychologicznie. To wszystko zależy od wskazań lekarza.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia (http://www.saws.pl/asp/pliki/Przepisy/1996-69-332.pdf) obsługa wózka widłowego lub suwnicy wymaga pełnej sprawności psychoruchowej, w związku z tym lekarz może sobie zażyczyć badania psychologicznego w każdej chwili. Badania lekarskie wykonuje się według rozporządzenia co 3-4 lata, po 50 roku życia co 2 lata. Jeśli lekarz uzna, że takie badanie jest koniecznie, wysyła pracownika na psychotesty. W praktyce większość lekarzy życzy sobie takiego badania nie rzadziej niż co 4 lata. Czasami, jeśli osoba uległa wypadkowi, choruje na coś lub jest np. po zabiegu pod narkozą – lekarz może wysłać na takie badanie szybciej, np. po 2 latach, czasami po roku.

Lekarz może również, ale nie musi, skierować na badanie psychologiczne do pracy powyżej 3 metrów. Wszystko zależy tu od charakteru wykonywanej pracy. Zdarza się, że nie trzeba będzie robić takiego badania, ale już w przypadku pracy np. przy stawianiu wysokich rusztowań, psychotesty mogą okazać się konieczne. Nie ma tu reguły i trzeba zdać się na doświadczenie lekarza.

Podsumowując: badania lekarskie na operatora wózka widłowego i suwnicy robione są przeważnie co 4 lata, po 50 roku życia co 2 lata. Badania psychologiczne są na wniosek lekarza medycyny pracy – w praktyce, jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, większość lekarzy uznaje je przez 4 lata. Psychotesty na wysokość są robione tylko na życzenie lekarza, jeśli istnieją do nich wskazania.