Przekroczenie limitu punktów karnych – nowe przepisy od 2017 r.

Rok 2016 jest ostatnim rokiem kiedy możemy skorzystać z możliwości pozbycia się 6 punktów karnych przechodząc specjalne szkolenie w WORD. Od roku 2017 zmienią się zasady związane z punktami karnymi.

Od nowego roku policjant będzie mógł nałożyć maksymalnie 10 punktów karnych, więc nie tak łatwo będzie o utratę prawa jazdy podczas jednego zatrzymania. Jeśli kierowca zdobędzie 24 lub więcej punktów, zostanie skierowany przez właściwego starostę na specjalny kurs reedukacyjny, organizowany odpłatnie przez WORD. Po tym kursie punkty zerują się, jednak jeśli w ciągu 5 lat od niego kierowca ponownie przekroczy granicę 24 punktów, starosta odbierze uprawnienia i trzeba będzie starać się ponownie o prawo jazdy.

Warto wspomnieć o świeżo upieczonych kierowcach, którzy do tej pory mieli limit 20 punktów karnych. Obecnie przez pierwsze 2 lata obowiązuje ich okres próbny i muszą być szczególnie ostrożni: na kurs zostaną skierowani po popełnieniu przez nich co najmniej 2 wykroczeń drogowych, natomiast 3 wykroczenia lub 1 przestępstwo związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego poskutkuje odebraniem prawa jazdy.

Starosta według nowych zasad będzie kierował również na badania lekarskie i psychologiczne. Na badania lekarskie skieruje jeśli zajdą uzasadnione podejrzenia co do stanu zdrowia, natomiast badanie psychologiczne będą musieli wykonać wszyscy którzy przekroczą limit 24 punktów i kierowcy w okresie próbnym po popełnieniu 2 wykroczeń drogowych. Trzeba pamiętać, że na zrobienie kursu i badań psychologicznych jest określony czas i nie wolno go przekroczyć, żeby nie pożegnać się z prawem jazdy: jest to dokładnie 30 dni. W tym czasie musimy ukończyć kurs (który trwa kilka dni) i tyle też jest ważne skierowanie na badania psychologiczne.

Nie warto ponownie przekraczać limitu 24 punktów, jeśli w ciągu 5 lat zdarzy się to po raz drugi, stracimy wtedy prawo jazdy, a ponowne jego uzyskanie będzie się wiązało z koniecznością odbycia dwuletniego okresu próbnego, takiego samego jak młodzi kierowcy.

Przepisy miały wejść w życie już od stycznia 2016, ale ich wdrożenie zostało przesunięte na rok 2017.